O Slniečku

Prečo práve SLNIEČKO NA CESTE?
Jednoducho preto, lebo detičky sú naše slniečka a chceme,
aby boli všetky zdravé a žiarili šťastím.

Občianske združenie DETSKÁ CHIRURGIA - OZ SLNIEČKO NA CESTE! už od roku 2012 pomáha hlavne deťom, ktoré utrpeli úrazy alebo vážne zranenia pri rôznych dopravných nehodách. Prvé dva roky sme pôsobili v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. V súčasnosti je našim sídlom Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Postupne chceme našu činnosť rozšíriť a spájať detské chirurgie tak, aby bolo SLNIEČKO NA CESTE! naozaj zmysluplným a užitočným celoslovenským projektom.

Naše občianske združenie založili samotní chirurgovia, ktorí každý deň ošetrujú desiatky detí často v kritických situáciách, a vidia, čím všetkým musia prechádzať počas hospitalizácie. Aj keď pri ich liečbe využívajú najmodernejšie poznatky, výsledok nie je vždy taký, ako by si všetci želali a niekedy, žiaľ, ostáva aj celoživotné fyzické alebo mentálne postihnutie. Aj to najväčšie úsilie lekárov často naráža hlavne na nízke rozpočty a nedostatok financií pre zdravotníctvo zo štátnych zdrojov. Odhodlanie niečo zmeniť a posunúť sa v liečbe detí čo najďalej viedlo k myšlienke založiť Občianske združenie SLNIEČKO NA CESTE!, ktoré sa snaží čo najviac zlepšiť podmienky pre všetkých malých pacientov a ich rodičov.

Vďaka obrovskej pomoci našich partnerov postupne meníme a vylepšujeme Kliniku detskej chirurgie Lekárskej fakulty UK a Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, kam prichádzajú deti z celého Slovenska. Podarilo sa nám už vymeniť všetky okná na oddeleniach, viaceré potrebné rekonštrukcie (kúpeľne, podlahy, sesterské izby, preväzovne) či výmeny a doplnenie chýbajúceho nábytku. Pre deti, ktoré musia tráviť svoj čas medzi nemocničnými stenami, pravidelne pripravujeme rôzne zaujímavé akcie a aktivity a máme ešte mnoho veľkých plánov.

Ak chcete aj Vy pomôcť našim malým pacientom, môžete tak urobiť napríklad finančným príspevkom na účet OZ. Ak máte možnosť a chuť pomôcť nám akokoľvek inak, materiálne či osobnou aktivitou, budeme veľmi radi, keď nám o tom dáte vedieť. Ďakujeme smiley

Chceme, aby ste o nás vedeli aj to, že si naozaj vážime Vašu pomoc a so získanými financiami zaobchádzame veľmi efektívne. Nemáme žiadnych zamestnancov a všetci ľudia zapojení do činnosti nášho OZ pracujú na báze dobrovoľnosti, bez nároku na plat. Ak práve nie sme na Klinike alebo niekde v teréne, všetko robíme u nás doma, takže DETSKÁ CHIRURGIA - OZ SLNIEČKO NA CESTE! nemá ani náklady spojené s nájmom, energiami či využívaním nejakých priestorov.

Toto sme my

DETSKÁ CHIRURGIA - OZ SLNIEČKO NA CESTE!,
to nie sú iba členovia nášho občianskeho združenia, ale aj obetavý podporný team
a mnoho ďalších skvelých ľudí, ktorí nám nezištne pomáhajú.
Každému jednému patrí naše veľké ĎAKUJEME heart
Chcete sa k nám pridať? Napíšte nám na slniecko@slnieckonaceste.sk

MUDr. Erich Murár, PhD
predseda združenia

"Tí, ktorých práca nie je o deťoch netušia, o čo prichádzajú. Ja mám to šťastie deťom pomáhať a ony mi to vracajú svojou úprimnosťou. Ich ďakujem pán doktor je naozaj ďakujem."

MUDr. Jozef Babala, PhD.
prednosta Kliniky detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

MUDr. Igor Béder, PhD.
primár Kliniky detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

Doc. MUDr. Ján Trnka, CSc.
Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

"Aj to najväčšie úsilie nás lekárov často naráža na nízke rozpočty a nedostatok financií pre zdravotníctvo. Nechceme preto so založenými rukami čakať na to, že "SA" niečo zmení a bude fungovať inak. Rozhodli sme sa sami prispieť ku zmene a čo najviac zlepšiť nielen liečbu detí, ale aj prostredie, v ktorom ich liečime."

MUDr. Ľubomír Sýkora, PhD
Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

"Vždy sa všetko dá robiť ešte o niečo lepšie. Keď sa každý deň dívam na našich malých pacientov, ako statočne bojujú o svoje zdravie alebo dokonca životy, tak si poriadne rozmyslím, či na niečo poviem, že sa to nedá. Nielen ako lekári, ale aj ako ľudia musíme vždy trpezlivo a vytrvalo hľadať spôsoby, ako sa to dá..."

MUDr. Ján Chochol
Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

"Proste, ja si v jednom kuse predstavujem, ako sa davy malých deciek hrajú na takom velikánskom žitnom poli. Tisíce malých deciek, a široko-ďaleko ani jedného dospeláka, myslím teda okrem mňa. A ja ti stojím na kraji nejakej strašnej priepasti. A vieš, čo musím urobiť? Musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Rozumieš, ak uteká a nepozerá sa, kam uteká, ja musím odniekiaľ vyliezť a chytiť ho. Toto by som robil od rána do večera. Chytal by som tie decká v žite. Viem, že je to bláznovstvo, ale to je jediná vec, ktorú by som fakt rád robil. Viem, je to bláznovstvo.“  (J. D. Salinger, Kto chytá v žite)

Lenka Tašková Valicová

"Nemôžeme pomôcť každému, ale každý môže pomôcť niekomu."

Monika
podporný team

"Už od detstva môj život a neskôr aj štúdium smerovalo k vzdelávaniu iných a k práci s deťmi. Deti sú najväčší dar a šťastie života každého človeka. Je mi veľkým potešením, že svojou každodennou prácou môžem prispieť k šťastiu iných." 

Timea
podporný team

"Dávať znamená dostávať."

Janka
podporný team

"Som matka troch úžasných detí a každá chvíľa darovaná detom ma svoj zmysel a význam. Aj keby ste neurobili nič viac len trpezlivo a laskavo dali svoj čas detom, urobíte pre svet viac než dosť. Čas venovaný detom je mojim zdrojom energie, endorfínov šťastia a radosti."

Ala
podporný team

"Neverte nikomu, kto vás presviedča, že sa niečo nedá. Takmer určite to ani neskúsil. Dôverujte svojmu presvedčeniu a choďte za svojimi snami. Skúšajte to stále znova a nikdy sa nevzdávajte. Iba vtedy sa môžu diať zázraky."

Lilla
podporný team

"Moje povolanie je zároveň aj mojim koníčkom, kedže robiť s deťmi bolo vždy mojim snom. Práca s deťmi ma nabíja pozitívnou energiou a preto im aj ja rada vyčarujem úsmev na ich tváričkách."

Zuzka
podporný team

"Rada tvorím a vyhľadávam kreatívne výzvy. Práca s deťmi ma napĺňa energiou, mám rada úprimnosť a snažím sa v ľuďoch hľadať len to dobré, pretože každý si zaslúži úctu."

Dokumenty na stiahnutie

Výročná správa 2020 SLNIEČKO NA CESTE

STIAHNUŤ

Výročná správa 2019 SLNIEČKO NA CESTE

STIAHNUŤ

STANOVY OZ/2019 SLNIEČKO NA CESTE

STIAHNUŤ

Výročná správa 2018 SLNIEČKO NA CESTE

STIAHNUŤ

SLNIECKO_prezentacia_2017 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2017 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2016 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2015 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2013-2014 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ