O Slniečku

Prečo práve SLNIEČKO NA CESTE?
Jednoducho preto, lebo detičky sú naše slniečka a chceme,
aby boli všetky zdravé a žiarili šťastím.

Občianske združenie DETSKÁ CHIRURGIA - OZ SLNIEČKO NA CESTE! už od roku 2012 pomáha hlavne deťom, ktoré utrpeli úrazy alebo vážne zranenia pri rôznych dopravných nehodách. Prvé dva roky sme pôsobili v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. V súčasnosti je našim sídlom Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Postupne chceme našu činnosť rozšíriť a spájať detské chirurgie tak, aby bolo SLNIEČKO NA CESTE! naozaj zmysluplným a užitočným celoslovenským projektom.

Naše občianske združenie založili samotní chirurgovia, ktorí každý deň ošetrujú desiatky detí často v kritických situáciách, a vidia, čím všetkým musia prechádzať počas hospitalizácie. Aj keď pri ich liečbe využívajú najmodernejšie poznatky, výsledok nie je vždy taký, ako by si všetci želali a niekedy, žiaľ, ostáva aj celoživotné fyzické alebo mentálne postihnutie. Aj to najväčšie úsilie lekárov často naráža hlavne na nízke rozpočty a nedostatok financií pre zdravotníctvo zo štátnych zdrojov. Odhodlanie niečo zmeniť a posunúť sa v liečbe detí čo najďalej viedlo k myšlienke založiť Občianske združenie SLNIEČKO NA CESTE!, ktoré sa snaží čo najviac zlepšiť podmienky pre všetkých malých pacientov a ich rodičov.

Vďaka obrovskej pomoci našich partnerov postupne meníme a vylepšujeme Kliniku detskej chirurgie Lekárskej fakulty UK a Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, kam prichádzajú deti z celého Slovenska. Podarilo sa nám už vymeniť všetky okná na oddeleniach, viaceré potrebné rekonštrukcie (kúpeľne, podlahy, sesterské izby, preväzovne) či výmeny a doplnenie chýbajúceho nábytku. Pre deti, ktoré musia tráviť svoj čas medzi nemocničnými stenami, pravidelne pripravujeme rôzne zaujímavé akcie a aktivity a máme ešte mnoho veľkých plánov.

Ak chcete aj Vy pomôcť našim malým pacientom, môžete tak urobiť napríklad finančným príspevkom na účet OZ. Ak máte možnosť a chuť pomôcť nám akokoľvek inak, materiálne či osobnou aktivitou, budeme veľmi radi, keď nám o tom dáte vedieť. Ďakujeme smiley

Chceme, aby ste o nás vedeli aj to, že si naozaj vážime Vašu pomoc a so získanými financiami zaobchádzame veľmi efektívne. Nemáme žiadnych zamestnancov a všetci ľudia zapojení do činnosti nášho OZ pracujú na báze dobrovoľnosti, bez nároku na plat. Ak práve nie sme na Klinike alebo niekde v teréne, všetko robíme u nás doma, takže DETSKÁ CHIRURGIA - OZ SLNIEČKO NA CESTE! nemá ani náklady spojené s nájmom, energiami či využívaním nejakých priestorov.

Toto sme my

DETSKÁ CHIRURGIA - OZ SLNIEČKO NA CESTE!,
to nie sú iba členovia nášho občianskeho združenia, ale aj obetavý podporný team
a mnoho ďalších skvelých ľudí, ktorí nám nezištne pomáhajú.
Každému jednému patrí naše veľké ĎAKUJEME heart
Chcete sa k nám pridať? Napíšte nám na slniecko@slnieckonaceste.sk

MUDr. Erich Murár, PhD
predseda združenia

"Tí, ktorých práca nie je o deťoch netušia, o čo prichádzajú. Ja mám to šťastie deťom pomáhať a ony mi to vracajú svojou úprimnosťou. Ich ďakujem pán doktor je naozaj ďakujem."

MUDr. Jozef Babala, PhD.
prednosta Kliniky detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

Ďakujem je viac, ako prosím. My sa staráme o detských pacientov najlepšie ako vieme, neraz aj s nasadením vlastného zdravia a nik nás o to nemusí prosiť. Sme Vám vďační za to, že pomáhate našim pacientom vytvárať v nemocnici krásne prostredie s teplom domova.

MUDr. Igor Béder, PhD.
primár Kliniky detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

Doc. MUDr. Ján Trnka, CSc.
Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

"Aj to najväčšie úsilie nás lekárov často naráža na nízke rozpočty a nedostatok financií pre zdravotníctvo. Nechceme preto so založenými rukami čakať na to, že "SA" niečo zmení a bude fungovať inak. Rozhodli sme sa sami prispieť ku zmene a čo najviac zlepšiť nielen liečbu detí, ale aj prostredie, v ktorom ich liečime."

MUDr. Ľubomír Sýkora, PhD
Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

"Vždy sa všetko dá robiť ešte o niečo lepšie. Keď sa každý deň dívam na našich malých pacientov, ako statočne bojujú o svoje zdravie alebo dokonca životy, tak si poriadne rozmyslím, či na niečo poviem, že sa to nedá. Nielen ako lekári, ale aj ako ľudia musíme vždy trpezlivo a vytrvalo hľadať spôsoby, ako sa to dá..."

MUDr. Ján Chochol
Klinika detskej chirurgie LF UK a NÚDCH

"Proste, ja si v jednom kuse predstavujem, ako sa davy malých deciek hrajú na takom velikánskom žitnom poli. Tisíce malých deciek, a široko-ďaleko ani jedného dospeláka, myslím teda okrem mňa. A ja ti stojím na kraji nejakej strašnej priepasti. A vieš, čo musím urobiť? Musím chytiť každého, kto sa priblíži k tej priepasti. Rozumieš, ak uteká a nepozerá sa, kam uteká, ja musím odniekiaľ vyliezť a chytiť ho. Toto by som robil od rána do večera. Chytal by som tie decká v žite. Viem, že je to bláznovstvo, ale to je jediná vec, ktorú by som fakt rád robil. Viem, je to bláznovstvo.“  (J. D. Salinger, Kto chytá v žite)

Lenka Tašková Valicová

"Nemôžeme pomôcť každému, ale každý môže pomôcť niekomu."

Monika
podporný team

"Už od detstva môj život a neskôr aj štúdium smerovalo k vzdelávaniu iných a k práci s deťmi. Deti sú najväčší dar a šťastie života každého človeka. Je mi veľkým potešením, že svojou každodennou prácou môžem prispieť k šťastiu iných." 

Timea
podporný team

"Dávať znamená dostávať."

Janka
podporný team

"Som matka troch úžasných detí a každá chvíľa darovaná detom ma svoj zmysel a význam. Aj keby ste neurobili nič viac len trpezlivo a laskavo dali svoj čas detom, urobíte pre svet viac než dosť. Čas venovaný detom je mojim zdrojom energie, endorfínov šťastia a radosti."

Ala
podporný team

"Neverte nikomu, kto vás presviedča, že sa niečo nedá. Takmer určite to ani neskúsil. Dôverujte svojmu presvedčeniu a choďte za svojimi snami. Skúšajte to stále znova a nikdy sa nevzdávajte. Iba vtedy sa môžu diať zázraky."

Lilla
podporný team

"Moje povolanie je zároveň aj mojim koníčkom, kedže robiť s deťmi bolo vždy mojim snom. Práca s deťmi ma nabíja pozitívnou energiou a preto im aj ja rada vyčarujem úsmev na ich tváričkách."

Zuzka
podporný team

"Rada tvorím a vyhľadávam kreatívne výzvy. Práca s deťmi ma napĺňa energiou, mám rada úprimnosť a snažím sa v ľuďoch hľadať len to dobré, pretože každý si zaslúži úctu."

Dokumenty na stiahnutie

Výročná správa 2021 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2020 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2019 SLNIEČKO NA CESTE

STIAHNUŤ

STANOVY OZ/2019 SLNIEČKO NA CESTE

STIAHNUŤ

Výročná správa 2018 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

SLNIECKO_prezentacia_2017 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2017 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2016 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2015 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ

Výročná správa 2013-2014 Slniečko na ceste

STIAHNUŤ